Vērtējums

Par studijām

Augstākās izglītības iestāde

Latvijas Universitāte (LU)

Fakultāte

Bioloģijas

Studiju programma

Bioloģija

Studiju periods

2013-2017

Atsauksme

Bioloģijas studijas uzsāku ļoti spontāni un pati biju pārsteigta par savu izvēli. Jau pirmajā nedēļā tiku ierauta kārtīgā studenta dzīvē - iepazinos ar jaunajiem kursa biedriem/kolēģiem, ravējot dobes Rododendru selekcijas un izmēģinājumu audzētavā "Babīte", pēc tam devāmies pirms-Aristotelī uz Kolku, biologu prakses bāzi, kur guvām pirmos kopīgos piedzīvojumus nakts trasē un stafetēs pie jūras. Atgriežoties Rīgā, uzreiz devāmies uz Aristoteli, kas ir lielākais studentu pasākums visa akadēmiskā gada laikā, bet joprojām nesaprotu, kāpēc tas ir tieši svētdienā pirms pirmās studiju dienas. Pirmajā pirmdienā būs jāsamierinās ar miegu acīs un nogurumu kājās.

Jāatzīst, ka biju vīlusies, kad savā lekciju sarakstā ieraudzīju vārdus "ķīmija" un "fizika", jo pēc vidusskolas beigšanas cerēju, ka ar to vairs nebūs jāsaskaras. Savā padsmitgadnieces naivumā biju cerējusi, ka visus 3 gadus bakalaurā zubrīšu bioloģiju no A līdz Z. Tomēr jāteic, ka fizikā man noveicās ar lielisku pasniedzēju, kurš spēja man izstāstīt fiziku tā, ka no tās vairs nebaidījos, bet labprātīgi sēdēju laboratorijas nodarbībās līdz pēdējai minūtei, lai izrēķinātu visas iespējamās mērījumu kļūdas. Ar ķīmiju savas attiecībās tā arī neizdevās uzlabot. Pirmais gads bioloģijas bakalaura studijās ir diezgan vispārīgs - pārsvarā vielas atkārtošana pa tēmām cauri visai bioloģijai (savā ziņā virspusējs "A līdz Z"), jo pirmgadnieku līmeņi ir dažādi tāpat kā vecumi, tāpēc nepieciešama šī "izlīdzināšana". Otrais gads biologa dzīvē ir visgrūtākais un piepildītākais - sākas kursu izvērtēšana un izvēle, tāpat arī savas nozares (katedras) izvēle, jo pavasara semestrī ir jāraksta kursa darbs, kas lielākajā daļā gadījumā kalpo par bakalaura darba pamatu. Trešais gads ir pēdējais, bakalaura rakstīšanas gads. Te jau vismaz 95% gadījumu biologos studējošajiem ir "izkristalizējusies" nākotne par savu biologa karjeru, tāpēc kursu izvēle tiek piemeklēta, lai tās izveidei.

Tā kā esmu zaļais biologs (tas, kurš dodas dabā un pēta ekoloģiskās likumsakarības, augu/dzīvnieku daudzveidību un biotopus), varu teikt, ka šajā sfērā kursi bija man ļoti noderīgi un interesanti - daudz ekskursiju un praktisko darbu, kas pat ir veselīgi un relaksējoši, jo sēdēt mežā un elpot priežu smaržu ir daudz patīkamāk kā auditorijas cietajā solā skatoties prezentāciju. Jāpiebilst, ka latīniskie nosaukumi būs ikdienas pamats un visi graudzāļu dzimtas augi vairs netiks uzskatīti par smilgām.

Liels notikums biologa dzīvē ir prakse Kolkā vasarā pēc pirmā studiju gada, kad divas nedēļas visi kursa biedri dzīvo prakses bāzē un iet uz lekcijām un praktiskajām nodarbībām dabā. Šeit "izkristalizējas" Tava biologa nākotne - vai Tavs aicinājums ir daba un tās iemītnieki, vai paraugu izpēte zem mikroskopa baltā halātā. Apgūstamā viela ir diezgan apjomīga un dažam pat piņķerīga, bet visi tam veiksmīgi tiek cauri, ja izmanto laiku lietderīgi.

Runājot par akadēmisko vidi, jāsaprot, ka neviens pasniedzējs nav pakaļskrējējs, kas ir tikai normāli, jo studiju dzīvē pašam jāprot atbildēt par saviem darbiem un to termiņiem, taču visi ir ļoti pretimnākoši un draudzīgi. Kopumā jūtamā attieksme pret mācībām no studentu puses ir ļoti individuāla - ir gan uzcītīgie studenti, gan tā saucamie "cauri šļūcēji", bet, manuprāt, pieejamie materiāli bija viegli atrodami un ļoti labi saprotami.

Prakses iespējas biologam ir gana, taču, lai tās parādītos, ir sevi jāpierāda, jo lielākoties tās nāk tieši no pasniedzēju puses. Viss atkarīgs no attieksmes, zināšanām un kā tās proti izmantot. Turpretī Erasmus+ programmas durvis atveras pie noteiktas vidējās atzīmes. Bioloģijas fakultātē vietas Erasmus+ programmā ir gana, jo studentu nav tik daudz, līdz ar to pieprasījums arī, tomēr tiek stingri vērtēta vidējā svērtā atzīme.

Bioloģijas fakultātē aktīvi strādā studentu pašpārvalde, kas rūpējas par patīkamiem pasākumiem gada laikā un aizstāv studentu intereses akadēmiskajā vidē. Neiztikt arī bez tradicionāliem pasākumiem kā Nakts uz Raga (pirms-Aristotelis), iesvētības, Bionakts un Mediums.

Kopumā vide Bioloģijas fakultātē ir patīkama, jo neesam viena no "pārbāztajām" - gandrīz visi viens otru zina, it īpaši tie "aktīvākie" biologi. Nevienu brīdi nenožēloju savu spontāno izvēli, jo nevienā citā fakultātē neesmu satikusi tik daudz "dīvainīšus" (pozitīvā ziņā) - katram studentam šeit ir sava odziņa, kas ikdienu kopumā dara "garšīgāku". Ne velti mūsu sauklis ir "Mūsu ir maz, bet mēs esam lieli!"

Par autoru

(Seg)vārds

Centaurea cyanus

Par autoru

Mana motivācija iestāties bioloģijas fakultātē bija nepilnīgās zināšanas šajā jomā - vidusskolas gados tā arī "līdz galam" šo priekšmetu nebiju apguvusi, tāpēc izlēmu spontāni pieteikties. Bija arī daudz iekšējo jautājumu par dabu, jo esmu pilnīgs dabas bērns, gribējās saprast likumsakarības un to iemeslus. Tāpat arī tēmas aktualitāte - visi runā par piesārņojumu un tā ietekmi uz dabu, ka vēlējos rast sevī šim jautājumam risinājumu un atbildes.

Šobrīd bioloģijas fakultātē esmu finiša taisnē - atlicis tik pabeigt bakalaura darbu un pirmais grāds būs rokā. Pa vidu sanāca vienu gadu izlaist, jo nebiju pārliecināta, vai šis ir tas, ar ko nākotnē vēlos nodarboties. Joprojām to neesmu sapratusi, bet neko nedarot līdz atklāsmei arī grūti nonākt.

Par sevi varu teikt, ka nebiju priekšzīmīgais students, taču arī ne slinkākais. Kursi, kas "gāja no rokas", tika pabeigti ar skaistām atzīmēm, protams, jo pašmotivācija bija lielāka. Tāpat viss atkarīgs no pasniedzēja - ja bija "savstarpējā ķīmija" (pasniedzējs spēja mani uzrunāt ar stāstīto un rādīto), uz lekcijām un nodarbībām gāju labprātīgi un cītīgi iesaistījos. Negribas jau teikt, ka kāds pasniedzējs bija slikts - viss atkarīgs no kursa un intereses tajā. Katram sava gaume!