Vērtējums

Par studijām

Augstākās izglītības iestāde

Latvijas Universitāte (LU)

Fakultāte

Fizikas un matemātikas

Studiju programma

Fizika

Studiju periods

2013-2016

Atsauksme

Īsi sakot, ja ar mateni esi uz Tu, stājies iekšā, ir labi.

- Kursi:  Par kursiem man bija 90% labs viedoklis. Bija aptuveni tas, kam jābūt un ko gaidīju. Principā tie bija savstarpēji papildinoši, it īpaši pirmajos semestros: matemātikās apskatījām to, kas ap to pašu laiku bija nepieciešams fizikas lekcijās. Vai lieliskā ķīmijas un termodinamikas saspēle 2. semestrī. Ķīmijā es beidzot kaut cik reāli sapratu ķīmiju, jo to skaidroja caur fiziku - bieži vien visu izskaidroja vnk molekulu izmēri, parastais Kulona spēks. Žēl, ka skolā tā nemācīja.

Tā 10% sāpe ir par to, ka ne vienmēr bija tik smagi un grūti, kā gribētos. Izteiktākais piemērs ir kvantu fizika, tur prasījās vairāk. Tiesa gan, tos pašus kvantus mēs pa pusei dabūjām angliski, jo bija pieejams viesprofesors, kurš piekrita kursu lasīt angliski, pēc vienabalsīga kursa pieprasījuma. Vēlākos kursos es uzzināju par opciju ņemt arī maģistru kursus, tas visu padarīja interesantāku. Būtu gribējis par to zināt jau laicīgāk.

Būtu jau feini, ja bakalauros būtu daļa to kursu, kas ir maģistros, jo Eiropā tādi mēdz būt jau bakalauros, piemēram, kompleksā mainīgā funkciju teorija, elektrodinamika, statistiskā fizika. Arī tas, ka manai gaumei par daudz laboratorijas darbu, bet bez tiem jau grūti iztikt.

Plānojums bija ļoti pateicīgs, cik atceros. Nebija 1 lekcijā dienā, parasti gadījās pa brīvai dienai.

- Mācībspēki: Kompetenti un zinoši, ~95% gadījumu, sliktākais variants vairs mūsdienās nemāca. Ļooti atsaucīgi, cik esmu dzirdējis, nekur nav atsaucīgāki. Ļāva visu ko sarunāt un tā =) Ar apmeklēšanu un labošanu arī šķiet viss bija ok. Ļoti ātri arī aicināja pie sevis darboties: pirmā kursa beigās jau liela daļa kko darījās laboratorijās.

- Materiāli: Lielākoties visi materiāli bija pieejami vai interneta E-studijās vai arī bibliotēkā, ar to parasti problēmu nebija. Atmiņā palicis, ka optikā un kvantu fizikā bija grūti ar materiāliem. Visur citur bija derīgi un aktuāli, jā.

- Studiju nodrošinājums: Telpas ļoti ok, internets ļoti ok. Kad datorus reāli vajadzēja nodarbībām, tad tie bija mierīgi pieejami. Dažos laboros iekārtas varēja būt daudz jaunākas, bet kopumā nebija baigi traki.

- Ārpusstudiju aktivitātes: Sports bija super viegli pieejams - par aptuveni 20 eirām semestrī bija pieeja patvaļīgiem sportiem =) Par radošajiem neko nezinu.

Studentu padomē(SP) bija ļoti viegli un vērtīgi iesaistīties. Vadība arī to visu uztvēra nopietni un reāli varēja risināt sāpīgus jautājumus, piemēram, par ne tik labu pasniedzēju maiņu.

- Prasmes: Lielākoties teorētiskas, bet tas ir tieši tas, uz ko es pats tiecos. Iemācījos lērumu matenes, programmēt, secīgi domāt, sapratu vairāk pasaules. Ikdienā noteikti noder gan risinot dienišķās problēmas, gan prātojot par veidiem, kā efektīvāk dzīvot, gan piesienoties citu ne vienmēr ļoti loģiskajiem apgalvojumiem. Apguvām valodu R, C (mūsdienās māca Python) un Wolfram Mathematica.

- Iespējas: Prakses mums nebija, taču iespēja darboties īstās laboratorijās bija principā uzreiz. Erasmusā piedāvāja padaudz sadarbību, bija no kā izvēlēties =) No sava gada gan aizbraucu vienīgais, taču citos gados parasti brauc kādi 10-15% kursa.

- Studiju vide: Ar akadēmisko godīgumu varēja būt labāk. Vairākos KD pasniedzēji nereaģēja uz studentu sačukstēšanos; citreiz eksāmenos izgāja no telpas. Kursabiedri ļoti stimulēja mācīties, it īpaši sarunās ārpus lekcijām. Spriedām par lekciju tēmām, par interesantiem uzdevumiem utt. Attieksme pret mācībām šķita izteikti pozitīva. Bija auglīga vide akadēmiskai augšanai.

- Uzlabojumi: Noteikti nopietnāk ņemt vērā akadēmisko godīgumu. Neļaut špikot, neiet ārā no klasēm eksāmenos.. Tā gan šķiet pasniedzēju attieksmes lieta. Prasītos arī grūtākus/matemātiskākus kursus un mazāk laboru, bet tās tāda teorētiķa kaprīzes. Bija sajūta, ka dažiem nebūtu vajadzējis pabeigt un atbirt jau pašā sākumā. To gan ir neviegli realizēt, ja nav daudz studentu.

- Sajūtas: Sākumā biju nedaudz vīlies, ka mums nebija intensīvas 8-20 mācības, bet pie tā pieradu, kad sapratu, ka tomēr daudz jādara arī pašam.. tomēr universitāte. Noteikti būtu stājies un stātos vēlreiz =)

- Ieteikums studētgribētājiem šajā programmā: Ja Tu īsti nezini, kur likties, bet esi ar mateni uz Tu, stājies fiziķos. Tur ieliks ļoti pamatīgus pamatus daudzās jomās: matenē, datoros un loģiskā domāšanā. Tādi pamati noderēs visur. Pēc tam jau daudz durvju vaļā =) pa tiem 3 gadiem var nemarinējoties paspēt izdomāt, ko ar sevi iesākt.

Par autoru

(Seg)vārds

Laigars

Par autoru

Es jau no aptuveni 9. klases zināju, ka stāšos fiziķos. Gribēju saprast, kā pasaule strādā, patika štukot visādus uzdevumus gan fizikā, gan matenē, bet fizika šķita vairāk pielietojama (applied).

Uzreiz pēc bakalaura turpinu maģistrēties teorētiskajā fizikā Parīzē.

Visulaiku budžetā, dzīvoju no stipendijām. It kā biju centīgs, bet vienmēr vajāja sajūta, ka varētu mācīties vairāk. Pabeidzu ar sarkano/izcilības diplomu un rektora atzinību.