Vērtējums

Par studijām

Augstākās izglītības iestāde

Latvijas Universitāte (LU)

Fakultāte

Fizikas un matemātikas fakultāte

Studiju programma

Fizika

Studiju periods

2013-2017

Atsauksme

Iekļūšana budžetā iestājoties, absolūti nav sarežģīta, bet noturēšanās gan ir visa sāls. Pirmajos divos semestros atkrīt aptuveni puse visu studentu. Studēt nav viegli, jo jau no pirmajām lekcijām jārēķinās ar ārkārtīgi strauju nevienkāršas vielas izklāstīšanas tempu lielākajā daļā priekšmetu. Iemācīties visu to informāciju uztvert, saprast, pierakstīt un pēc tam pašam saprast vēlreiz no pierakstiem un citiem avotiem, ir vissvarīgākā prasme, kas jāiemācās maksimāli strauji. Also, matemātika, ko tu iemācīsies tevi random brīžos par random lietām šokēs, cik brīnišķīgi skaisti un loģiski funkcionē realitāte. (pareizāk,  labākais cilvēces izdomātais realitātes tuvinājums)
Kursi: Obligātie kursi mēdz būt pasmagi, bet visus, ja ir iets uz praktiskajiem darbiem un lekcijām (kurās viss ir saprasts), ir pildīti testi, uzrakstīti kontroldarbi, pildīti mājasdarbi un ieguldīts aptuveni divu dienu darbs pirms eksāmena, ir iespējams nokārtot teicami vai pat labāk. Pasniedzēji mēdz nesaprast, ka paši māca nekvalitatīvi un tad uz tavu argumentu, ka tas tā arī netika iemācīts, atbild ar to, ka jāmācās pašam. Tas, ko pasniedzējam vajadzēja iemācīt, bet ko viņš izdarīja vāji vai vispār ne, ir tas, kas tev pašam gribot negribot ir jāsadzen. Šāda attieksme caurvij praktiski visu programmu. DAŽREIZ mēdz būt, ka no studentiem tiek sagaidīts zināt un saprast "priekšzināšanas", kuras netiks mācītas šajā vai nākošajā semestrī vai pat vispār bakalaura programmā. Pirmajos divos semestros izvēles kursu praktiski nav, bet pārējos izvēle ir viena ir viena no lielākajām uz kredītpunktu Eiropā. Tieši ierobežotās izvēles kursi ir tie, kas nosaka cik zinošs (un par ko) tu iznāc no programmas laukā. Ir arī 2 sememestri ar pilnīgi brīvās izvēles kursiem katrā pa vienam.

Ir daudz eksperimentālās fizikas novirziena kursu: Nekristālisko vielu fizika, Plāno kārtiņu fizika, eksperimenta plānošana, mērījumu metodes un tehnoloģijas un daudzi daudzi citi, kā arī attiecīgā fizikas priekšmeta laboratorija katru semestri. Laboratorijas darbi ir vissliktākā fizikas bakalaura daļa. Viņi ir nekvalitatīvi, viņi ir bezjēdzīgi un kaitinoši, un protokolu rakstīšana ir tīrākās zobu sāpes. Gandrīz pilnīgi visi fizikas studenti kaut kad ar viņiem krāpjas vienā veidā vai citā.(Disclaimer: esmu pārāk nikns par laboriem, lai uzrakstītu kaut ko konstruktīvu)

Ir tikai viens, pēc satura kārtīgs, tīras teorētiskās fizikas kurss, kurš ir bēdīgi slavens ar savu sarežģītību, jo pasniedzējs burtiski izstāsta izvedumus un neapgrūtina sevi ar domu, ka studenti iespējams neko nesaprot jau trešo vai ceturto lekciju pēc kārtas.

Noderīgs bija kurss pie S.Lāča par programmēšanu. Ļoti patika kurss pie T.Sīles par diferenciālvienādojumu skaitliskās risināšanas metodēm. Īsi sakot, man patīk kodēt, šie kursi bija tam ļoti noderīgi, kā arī T. Sīles kurss bija tīri fun.

Mācībspēki: Lielajos fizikas priekšmetos (Mehānika, Vielas uzbūve/Siltumprocesi, Elektromagnētisms, Optika, Kvantu fizika) profesori ir ar diezgan pozitīvu attieksmi pret studentu vidējo, diezgan saprotoši, bet arī prasīgi. Optikā, piemēram, saņemt 10 eksāmenā ir ļoti grūti. Ar ierobežotās izvēles kursiem - kā kur. Neiesaku ņemt 3. semestra kursu pie E. Spārniņa par cietvielu mehāniku.

Materiāli: Lielākoties kursiem ir kvalitatīvi e-studiju materiāli, bet ir izņēmumi. Atkarīgs no pasniedzēja. Bibliotēka ir liela un grāmatas ir daudz par jebkuru programmas tēmu, bet bieži daudz dziļāk kā tiek prasīts. Iesaku skatīties uz kursa ieteikto literatūru, bet tikai kā uz vadlīnijām.

Studiju nodrošinājums: ir datorklase, kuru īsti neviens neapmeklē, bet viņa tur ir. Wi-Fi mēdz lokāli nebūt, telpas salīdzinoši mājīgas. Ziemā mēdz būt vēsi un vasarās - vēsi.

Ārpusstudiju aktivitātes: Bija, daudz piedalījos. Var iesaistīties SP un palīdzēt uzlabot dzīvi sev un citiem, kā arī organizēt pasākumus. Fizmatiem ir diezgan lieliskas balles, (ar pārsteidzoši lielu daudzumu sieviešu dzimuma pārstāvju, par spīti FMF reputācijai). Ir leģendārais laivu brauciens, ir spēļu vakari, ir talkas pēc kurām ir ēdiens par brīvu, fakultātei ir dažas ne pārāk aktīvas sporta komandas.

Prasmes: Iemācījos kodēt, iemācījos matemātiku, iemācījos izdomāt foršus risinājumus sarežģītām problēmām, iemācījos gūglēt, iemācījos iestūķēt galvā jebko, iemācījos arī fiziku.

Uzlabojumi: Vadībai jābeidz kladzināt par izcilību, kamēr ir sūdīgi pasniedzēji un sūdīgi kursi. Vajag vairāk teorētiskās fizikas un vairāk koncentrēšanos uz problēmu risinājumu izdomāšanu un mazāk jālaiž cauri studenti, kas neko nesaprot. (tādi ir maz, bet tomēr ir) Žēl, ka studentu skaita dēļ, daži šķietami ļoti labi kursi (bieži ar teorētisko piesitienu) tā arī nenotiek, jo cilvēki tā arī nenolasās.

Sajūtas: Programma bija savādāka mazliet mazliet sliktākā veidā kā gaidīju. Neesmu vīlies, bet pēc studiju beigšanas gribās darīt kaut ko citu, kas arī bija tā doma ar kuru šeit studēt iesāku.

Ieteikums: Būs stragls, bet pēc tam ir ļoti daudz iespēju kur var iet. Ja nezini kur gribi specializēties, bet zini, ka gribi kaut ko vai nu inženierzinātņu, pētniecības vai analītikas virzienā, kā arī patīk atrast risinājumus uz problēmām, uzdevumiem un interesantiem jautājumi, kā arī matemātika iet pie sirds, šī iespējams ir tā īstā vieta, kur mācīties.

Par autoru

(Seg)vārds

Par autoru

Iestājos, jo gribēju saprast lietas un pasauli un iemācīties kā atrisināt gandrīz jebkuru problēmu un uzdevumu, ar kuru saskaros.

Vēl neesmu tehniski pabeidzis, šī ieraksta tapšanas brīdi. Nezinu ko darīšu ar savu dzīvi tālāk. Visi augstākminētie viedokļi ir subjektīvi. Vidējā  - aptuveni 6,3 par spīti tam, ka centos ļoti, bet tur lomu spēlēja citi nozīmīgi faktori. Vienu semestri arī pabiju nebudžetā.