Vērtējums

Par studijām

Augstākās izglītības iestāde

Latvijas Universitāte (LU)

Fakultāte

Fizikas un matemātikas

Studiju programma

Fizika

Studiju periods

2014-2017

Atsauksme

Fizikas bakalaura studijas ir vienīgā vieta Latvijā, kur vispārīgi var apgūt fiziku (un augstāko matemātiku pamatlīmenī). Programma trenē loģisko domāšanu un spēju analizēt situācijas. Fizikas bakalaura absolvents vairs nekad tā vienkārši neticēs vecmāmiņas stāstītajam, viņam vajadzēs pamatojumu, pierādījumu un definētus lielumus. Un kārtīgs fiziķis svētku dienās uzvelk savu oranžo kreklu.

Es fizikas bakalauru studēju klātienē, citas iespējas nemaz nav. Neesmu rīdziniece, tāpēc dzīvoju tieši pie pašas fakultātes esošajās fizmatu kojās. Lekcijas apmeklēju samērā cītīgi, jo savādāk grūti tikt līdzi vielai, un vakar aizstāvēju bakalaura darbu. (:

Pati fizmatu fakultāte, manuprāt, ir brīnišķīga vieta, kur attapties. Apkārt ir visnotaļ inteliģenti cilvēki, pasniedzēji pārsvarā ir ļoti atsaucīgi un zinoši savā jomā (lai arī lielais vairums ir strādājuši arī PSRS laikos, un viņu zināšanas arī mēdz nākt no tā laika) un vienmēr priecājas par jautājumiem.

Vērtēšanas sistēma fizmatos ir LU klasiskā - sekmīgu saņem, ja ierodies un daudz maz esi visu izdarījis, 7 un 8 dabūt ir diezgan viegli, 9 nozīmē, ka darbs ir izdarīts labi, 10 - gandrīz nereāli (protams, atkarīgs no priekšmeta).

Fizikas studijas katram studentam ir ļoti atšķirīgas - piedāvāto kursu klāsts ir diezgan plašs, līdz ar to arī to grūtības pakāpes ir ļoti dažādas. Ja labi grib, var izšļūkt cauri tā īsti nemācoties (izņemot 1., 3. un 4. semestri), bet tajā pašā laikā var izvēlēties nopietnākus kursus un iegūt tiešām vērtīgas zināšanas un prasmes.

Es ļoti labi iemācījos strādāt ar excel un word, jo šajās studijās ir bezgalīgi daudz laboratorijas darbu, tāpat arī apguvu R un Matlab un guvu ieskatu programmēšanā (C valoda). Tā kā esmu svaigi cepts bakalaurs, par derīgumu darbā grūti spriest, taču sadzīvē diezgan bieži noder. Vairs neko nedaru bez izstrādāta plāna, kur viss salikts pa plauktiņiem, ko ļoti novērtē mani semināru rīkošanas haotiskie kolēģi.

Fizikas studentiem ļoti ātri un viegli tiek dota iespēja iepazīties ar zinātnes pasauli - jau pirmajā kursā ir iespēja sākt strādāt vairākos zinātniskajos institūtos. Lai pabeigtu studijas tas pat ir piespiedu obligāti - bakalaurs ir jāizstrādā kādā no institūtiem, tāpēc ikkatrs tiek pie darba (vai apmaksāta, tas jau ir cits jautājums). Tāpat arī nav grūti doties Erasmus - vairāki kursa biedri šo iespēju izmantoja gan dodoties uz Vāciju, gan Zviediju.

Fiziķi diemžēl ir samērā noslēgti - līdz ar to vismaz manā gadā mums neizveidojās ļoti saliedēts un draudzīgs kolektīvs. Taču sev tuvāka rakstura un aktivitātes cilvēkus atradu studentu padomē, kur arī pa īstam saslimu ar oranžo fizmatu garu.

Arī akadēmiskais godīgums ir ļoti dažāds atkarībā no katra studenta personīgajiem dzīves uzskatiem, tomēr kopumā tas ir vidējā līmenī. Attieksme pret mācībām mainījās ar katru gadu - sākumā bijām uz viļņa un super cītīgi, beigās bijām palikuši slinki un ļoti efektīvi.

Studiju programmā ir vajadzīgi diezgan daudzi uzlabojumi, par kuriem fakultātes vadība jau ir informēta, taču vadmotīvs uzlabojumiem noteikti ir paplašināt saturu un veicināt mūsdienīgāku pieeju.

Man personīgi ļoti patika studēt fizmatos, ieguvu gan lieliskus draugus, gan iemācījos mācīties un mazliet arī dzīvot dzīvi un plašāku skatījumu uz pasauli. Lielu devu motivācijas, atbalsta un dzīves gudrību sniedza studentu padome, kas LU mērogā noteikti ir viena no foršākajām un aktīvākajām. Ja man vēlreiz būtu jāstājas universitātē (studēt savu pirmo bakalauru), es savu izvēli nemainītu!

Ieteikums nākamajiem studentiem:

  • Nepadodieties pēc pirmajiem 2 mēnešiem, pēc tam būs vieglāk;
  • Nebaidieties no fizmatiem, viņi īstenībā ir ārkārtīgi jauki, lai arī no attāluma tā neizskatās;
  • Un ejiet uz visiem pasākumiem, kādi ir - studiju gadi ir tikai vienreiz un tos vajag izbaudīt!

Par autoru

(Seg)vārds

Mamma Rū

Par autoru

Studēju fiziku, jo gribēju sevi pamocīt ar ko interesantāku par sociālajām zinātnēm, kā arī pārbaudīt sevi zem mācību spiediena. Skolā vienmēr bija gadījušies lieliski fizikas skolotāji, priekšmets likās interesants un samērā labi padevās.

Šobrīd vasarā pēc studiju beigšanas strādāju LU Fizikas institūtā un par dzīvi nesūdzos!

Nebiju pārāk centīga, tomēr arī ne pārāk slinka, vidējā atzīme šūpojās vidēji no 7 - 9, beigās laikam arī ir ap 8. Visu studiju laiku saņēmu Vītolu fonda stipendiju, kas stipri atviegloja studiju izmaksas un šogad kļuvu par Gada Fizmats 2017 titula ieguvēju. 🙂