Vērtējums

Par studijām

Augstākās izglītības iestāde

Latvijas Universitāte (LU)

Fakultāte

Datorikas fakultāte

Studiju programma

Datorzinātne

Studiju periods

2012-2016

Atsauksme

Vispārīgi: Studēju klātienē, lielākoties budžeta grupā (3. kursā Matemātiskās loģikas kursa dēļ uz pussemestri izkritu no budžeta, samaksāju  ap 400 EUR). Studijas pabeidzu, pēc 2 studiju gadiem ieguvu augstāko profesionalo izglītību programmēšanas novirzienā. Pēc tam mainīju studiju virzienu uz bakalauru ieguvu Informācijas tehnoloģiju (IT) novirzienā.

Kursi: Kursu kvalitāte ir mainīga, sākot no ļoti interesantiem un noderīgiem, līdz garlaicīgiem, smagi teorētiskiem UN noderīgiem/nenoderīgiem, kā arī citiem, ļoti apšaubāmas kvalitātes un noderīguma kursiem. Konkrētus kursus neminēšu, jo katram studentam viedoklis par tiem būs subjektīvs. Bakalaura studiju nodarbību grafiks brīžiem ir mulsinošs, it īpaši vēlākos semestros, kad studijas vairums apvieno ar pilnas vai pusslodzes darbu. Kaut kādā mērā var organizēt centienus mainīt studiju grafiku, bet, ja ir vēlme regulāri apmeklēt studijas un darbu, nāksies ko upurēt.

Mācībspēki: Varētu ilgi strīdēties par to, kuri pasniedzēji ir vairāk vai mazāk kompetenti, kā arī par to darba metodēm. Galu galā uzskatu, ka, ja studentu attieksme pret pasniedzējiem ir laba, tad arī pretreakcija salīdzināma. No manas pieredzes - lielākā daļa studentu, kam veidojās konflikti ar pasniedzējiem bija tie,  kas nemaz necentās veidot dialogu un studiju pienākumus neuztvēra nopietni.

Materiāli: Materiālu nodrošinājums kursos ir ļoti dažāds - ir tādi, kuros e-studijas ir pārpildītas ar informāciju, citi, kuros tās praktiski neizmanto. Ir pasniedzēji, kas informācijas nodošanai izmanto savus avotus - aizvēsturiskas mājaslapas utml. Jārēķinās ar to, ka datorzinātņu studiju laikā,  tāpat kā tālākā darbā šajā nozarē, jāiemācas pašiem meklēt informāciju dažādos avotos (Google/Stack Overflow/citi interneta resursi/grāmatas) un, izmantojot veselo saprātu, atfiltrēt aktuālo informāciju.

Studiju nodrošinājums: Bakalaura studijas notiek LU galvenajā ēkā, Raiņa bulvārī 19. Studiju process notiek daudzās auditorijās, visās pieejams bezvadu internets un ierobežots skaits elektrības rozešu/pagarinātāju. Dažās no auditorijām ir tiešām briesmīgi galdi un soli - varbūt, ka tas pēdējā gada laikā ir mainījies. Ja nepieciešams, programmēšanas praktiskajos darbos var izmantot stacionāros datorus datorklasēs.

Ārpusstudiju aktivitātes: Studentu pašpārvalde (LU DF SP) rīko dažādus pasākumus - iesvētības, sporta spēles, galda spēļu vakarus, datorspēļu (CS:GO, LoL) turnīrus, balles u.c. pasākumus. Jo aktīvāks un komunikablāks būsi, jo vairāk prieka gūsi no ārpusstudiju aktivitātēm. Noteikti iesaku apmeklēt vismaz daļu no tām, lai labāk iepazītu savus un citu kursu studentus.

Prasmes: Studiju programmā ir ievērojami vairāk teorētisku, nevis praktisku kursu. Arī dažādi programmēšanas kursi lielākoties aprobežojas ar dažādu, iepriekš definētu, uzdevumu izpildi. Tas var mazināt interesi par programmēšanu kā tādu, jo daudz noderīgāks ir darbs pie kāda tiešām lietojama programmatūras produkta. Vēlākos studiju kursos, kad apgūti pamati, šī problēma tiek risināta un uzdevumi kļūst saistošāki. Jāņem vērā, ka tas, ko iemāca universitātē, ir tikai nozares ieskicēšana un ar tajā apgūtajām zināšanām neviens nebūs gatavs darba tirgum. Ir jāstrādā pašam, kā arī jāapzinās, ka īstā darba vietā būs jāmācās tik pat, vai vēl vairāk, nekā studiju laikā.

Iespējas: Fakultāte nodrošina iespējas piedalīties dažādās apmaiņas programmās uz ārzemju universitātēm. Pats šo iespēju neizmantoju, kas ir viena no lietām, ko nožēloju. 2. kursa 2. semestris ir veltīts praksei kādā uzņēmumā un kvalififkācijas darba izstrādei. Ja studentam pašam prakses vieta jau nav padomā, universitāte palīdz to atrast. Sekmīgai kvalifikācijas darba izstrādei iesaku censties to saistīt ar prakses vietu.

Studiju vide: Attieksme pret mācībām studentu vidū ir dažāda - ir tādi, kas tikai ieradušies pēc papīra un citi, kurus studijas tiešām interesē. Pirmo semestru laikā notiek ievērojams studentu atbirums. Kopumā manu kursu iesāka ap 250 studenti, bakalauru ieguva ap 100. Par akadēmisko godīgumu - tāpat kā citās universitātēs un studiju programmās. "Sadarbība" notiek, vai tajā piedalīties - katra paša lēmums.

Uzlabojumi: Mazāk teorijas - vairāk prakstisku iemaņu. Tas varbūt ir nereāli, tāpēc derētu iet uz kompromisu - mācīto teoriju padziļināt ar interesantākiem praktiskiem piemēriem un uzdevumiem, kas tiešām parāda to darbībā.

Sajūtas: Nenožēloju studiju programmas izvēli, būtu iestājies arī tad, ja zinātu par programmu vairāk arī iepriekš. Atkārtošos un teikšu, ka tomēr ir pārāk liels uzsvars uz teoriju un matemātiku. Vairāk praktisku iemaņu!

Ietiekums: Ja liekas grūti - nenokar galvu! Visas problēmas ir atrisināmas, bieži vien pietiek ar izgulēšanos 🙂

 

 

Par autoru

(Seg)vārds

TD

Par autoru

Iestājos studiju programmā, jo man vienmēr ir interesējusi datortehnika, to sniegtās iespējas. Gribēju saprast, kas lācītim vēderā 🙂

Kopš studiju prakses 2. kursā strādāju IT nozarē, ar to arī turpmāk plānoju saistīt savu karjeru.

Biju budžeta grupā gandrīz visu studiju laiku, par stipendijām necīnījos. Vidējā atzīme studiju laikā svārstījās robežās 7-8. Neuzskatu sevi par pārmērīgi centīgu, taču studiju procesam piegāju nopietni, pēc iespējas centos apmeklēt lekcijas. Vēlākos kursos vairāk pievērsu uzmanību tiem kursiem, kas man bija svarīgi, lai studijas izdotos apvienot ar darbu.